İkizlerin isimleri Masha ve Dasha idi. İkizlerin toplamda 4 kolu, biri Dasha’da biri Masha’da biri arada kalan 3 bacakları vardı. Bacakların biri Masha’nın diğeri de Dasha’nın hakimiyetindeydi, arada kalan bacak ise ikisininde kontrol değildi havada duruyordu. İkizler Sovyet fizyologları için bulunmaz bir nimetti, o yüzden doğduktan hemen sonra annelerinin velayetlerinden çıkardılar ve Moskova yakınlarındaki bir enstitüye nakledildiler. Anne Yekaterina karnında iki bebek taşıdığını bilmiyordu, zaten onları sadece 3-4 kez görebilecekti.

Döllenmiş yumurta iki ayrı yumurtaya bölündüğünde tek yumurta ikizleri dünyaya gelir. İki yumurta her açıdan aynı olan iki bebek oluşturur. Yapışık veya siyam ikizleri de bu şekilde oluşur ancak yumurtalar bir neden dolayı tamamen ayrılmazlar bağlı kalırlar. Tek döllenmiş yumurtayı iki bölen biyolojik mekanizmalar o yıllarda büyük bir gizem olarak kalmıştı mantıklı bir yanıt bulunamamıştı. İşte bu gizem Sovyet bilim insanlarının da ilgisini çekmişti. Yapışık ikizleri özel kılan sebep buydu.

Masha ve Dasha’nın üst bağırsakları ayrıydı, ancak alt bağırsağı ve rektumu paylaşıyorlardı. Dört böbrekleri, bir mesaneleri ve ortak bir üreme sistemleri vardı. Yapışık ikizler bu yüzden tuvalete çıkma konusunda hep tartışırlardı.

Sovyet fizyolog Pyotr Anokhin, uzun süreli uyku yoksunluğu, aşırı açlık ve aşırı sıcaklık gibi değişimlerde vücudun koşullara uyum sağlama yeteneği üzerinde, sinir ve kan sisteminin nasıl bir rol oynadığını inceliyordu. Aynı sistemi paylaşan bu ikizler doktorun aradığı ilaçtı. Pyotr Anokhin Sovyetler’deki tüm doğum hastahanelerine haber göndermişti: Eğer bir yapışık ikiz doğarsa hemen bana haber verecekseniz! Masha ve Dasha kardeşlerin bilgisi gelince hemen onları yanına getirtti ve incelemeye başladı.

Anne Yekaterina ikizleri görmek şartıyla her şeyi onaylamıştı. Ancak onları görmeden duramıyordu, bir gece ikizleri görmek için kaldıkları yere geldiğinde hemşire ikizleri annesinin kucağına verdi.

İkizlerin fiziksel acılara nasıl tepkiler vereceği merak ediliyordu. Bunun için önce aşırı soğuk bir odaya konuldular, daha sonra tam tersi bir işlem yapıldı ve aşırı sıcak bir oda içerisine bırakıldılar. İkizler yıllar süren bu deneylerde dönem dönem aç bırakıldı, buzla kaplı küvetlere atıldı, uyumaları engellendi, reflekslerini test etmek için bir metronom yardımıyla belirli aralıklarla elektrik verildi. Onların akciğer, kalp ve beyin aktiviteleri düzenli olarak pnömogramlar, elektrokardiyogramlar ve ensefalogramlarla izlendi.

http://alfanindunyasi.com/sovyetlerin-karanlik-yuzu-mashadashanin-hikayesi/

Birbirinden İlginç videoalardan haberdar olmak için tıklayın: http://www.youtube.com/user/AlfaninDunyasi?sub_confirmation=1

Diğer videolara Göz Atın; https://www.youtube.com/playlist?list=PLQRLmac0tZEUBm_d9LX-xuDJxx9LzGKFw

Müzik: Metaphysik by Kevin MacLeod
Link: https://incompetech.filmmusic.io/song/4043-metaphysik
License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

İletişim:alfanindunyasi@gmail.com
Facebooktan Takip Edin ; http://goo.gl/S5k5z5

source

powered by Auto Youtube Summarize

この記事が気に入ったら
フォローしよう

最新情報をお届けします

Twitterでフォローしよう

おすすめの記事